Bugun...ABD, RUSYA SİBER SAVAŞI KIZIŞIYOR
Tarih: 11-04-2015 12:08:44 Güncelleme: 12-04-2015 00:01:44 + -


ABD yönetimi, Rusya'nın giderek artan siber savaş gücü ve yeteneklerinden her geçen gün daha fazla kaygı duyuyor. Washington Rusya'yı, siber alandaki en sofistike aktörlerden biri olarak kabul ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 11-04-2015 12:08

ABD, RUSYA SİBER SAVAŞI KIZIŞIYOR

Siber savaş ve askeri konularla ilgili uzmanlardan Franz-Stefan Gady, Washington'un, Rusya'nın bu alandaki kapasitesinin giderek artmasından duyduğu derin kaygıyı açıklamış olduğunu söyledi. 

SANDIĞIMIZDAN DA AĞIR

Franz-Stefan Gady, ABD Ulusal İstihbaratı'nın Başkanı James Clapper'ın bu yönde bir açıklama yaptığını söyledi. Gady'nin açıklamasına göre Clapper, "ABD İstihbarat Topluluğu'nun Dünya Tehdit Değerlendirmeleri —2015" başlıklı bir sunumda, Rusya'nın siber savaş gücü için şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Burada detaylara giremem ama, Rusya'nın siber tehdidi daha önce tahmin ettiğimizden çok daha ağır."

Amerikan medyası son dönemde Rus 'hacker'ların Beyaz Saray bilgisayar sistemine sızdığına dair haberlerle meşgul. Başkan Barack Obama'nın kişisel programı gibi, hassa bilgilere ulaştığını iddia ediyorlar. Franz-Stefan Gady, Amerikalı yetkililerin, "Beyaz Saray'a, daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisayarlarına sızmayı başaran aynı Rus grubu girdi" iddiasını anımsattı.

"ABD İstihbarat Topluluğu'nun Dünya Tehdit Değerlendirmeleri —2015" başlıklı rapora göre Rusya Savunma Bakanlığı kendisine ait bir siber komutanlık ile, bilgisayar ağları operasyonları konusunda uzmanlaşmış bir şube kurdu.

Raporda ayrıca şu ifadelere yer veriliyor:

"Bilgisayar güvenliği çalışmalarının elde ettiği sonuçlara göre kimliği belirlenemeyen Rus siber aktörler, endüstriyel kontrol sistemlerine (ICS) uzaktan girme yöntemlerini geliştirmekteler. Bu sistemlerle, elektrik güç şebekeleri, kentsel toplu taşım sistemleri, hava trafik kontrol sistemleri, petrol ve gaz dağıtım ağları gibi kritik önemdeki altyapılar yönetilir."

TAKTİK DE OLABİLİR 

Amerikan istihbarat yetkililerine göre Rusya bu alanda, en bilinen küresel siber aktör olan Çin'i artık kat kat geride bırakmış durumda.

Bununla birlikte Rus Kaspersky Lab bilişim firması bir süre önce, Equation adlı bir siber saldırı grubunun düzenlediği bir dizi saldırının arkasında Amerikan devletinin olabileceğini açıklamıştı. Kaspersky Lab'a göre Equation, dünyanın bugüne kadar gördüğü en gelişmiş siber tehdit. 

Franz-Stefan Gady de, devletlerin veya devlet dışı siber aktörlerin son yıllarda sık sık başkalarının isimlerini işaret etme, bir başka devleti işaret etme yöntemi izlediklerine dikkat çekiyor.
Kaynak: internet

Editör: Ali Tarık HATİPOĞLUFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KOMPLO TEORİLERİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI