Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylas"ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?"
Tarih: 06-03-2021 20:59:00 Güncelleme: 07-03-2021 08:18:00


Sosyalistler, Komünistler ve Anarşistler ittifakının damga vurduğu İspanya İç Savaşı’na katılan Ernest Hemingway  savaşı anlatan romanının adını “Çanlar kimin için çalıyor “koydu.

 

Dünyamız savaş içinde binlerce yıldır. Hele savaş makinalarının icadıyla birlikte kitlesel imha savaşları dünyada yaşayan insanoğlunun geleceğini karanlık halle getirdi. Uzay da maceralara yönelmenin altında, yeni teknolojik imkanlar sunacak madenler bulabilmek yattığı kadar, kapitalizmin yarattığı endüstriyel kirlenmenin ve savaşların sonucu dünyanın  yok olabileceği düşüncesi de temel etken.

 

Dünya’nın varoluşundan bu yana,  insanın insanla basit araçlarla olan savaşlarındakinden çok daha fazla ölüm, savaşın makinelerle, teknoloji ile sürdürülmesiyle oldu.  Buna  karşın dünyanın nüfusu, insanlık tarihinin hiç bir aşamasında olmadığı kadar artmışken, üsteşik insan nüfusu 8 milyarı geçmişken, tarihinde hiç olmadık sayıda daha az  insan günümüzde ki salgınlarda öldü.

 

Savaş, insanlık için salgından daha dazla tehlikeli… Hele ortada dolaşan virüsünde biyolojik savaş olduğu söylenirse eğer, savaşın vahim durumu daha da artıyor. Biyolojik savaş olduğunu söylentisi  ile sistemin kendini yenilemek için ürettiği laboratuar virüsü olduğu, yani savaşın egemenlerce tüm insanlığa karşı sürdürüldüğü görüşünün de yüksek sesle söylenmesi,  insanları virüs salgınına inanmamaya itiyor.

 

Bir de buna Türkiye gibi göçer kültürlü,ölümden korkmayan bir  halkın çoğunlukta olduğu göz önüne alınınca, virüsün hızla yayılması da kaçınılmaz oluyor. Özellikle de Karadeniz’de bu sayının hızla artışının altında yatan sadece bu da değil, tüm göçerlerin binlerce yıllık tarihlerinde bir coğrafyadan diğerine giderken, gittikleri yerden bulundukları coğrafyaya dönerken,  çeşitli halklarla iletişim kurmalarının getirdiği sosyalliğin sürmesi de  diğer önemli etken.

 

Diğer yüksek olan illerde ise virüsün yayılmasında etken olan  bireyselleşememe. Toplu yaşama, birey olarak kendini yalnız hissetme, göçer kültür gibi birbirinden uzak aralarla yerleşim değil, zorunlu toplu yerleşim kültürü, dolayısıyla  içe dönük iletişimle salgına davet çıkarma.

 

Göçer kültürden söz edince birden yakın tarihte izlediğim Köktürk anıtlarıyla  ilgili belgesel  haber de gördüklerim aklıma geliyor. Issız İç Asya’nın Moğolistan bölümünde,  Türklerin tarihine ışık tutan en önemliside şiirsel dile yazdırılmış tarihsel belge. Granit taşlara yazılmış runik yazılı anıtlar doğanın, dışardan müdahalenin yıpranmasına açık. Bu ülkenin asıl sorumlu ve iktidarı cumhur yada imkanları olan millet ittifakı neden sözde savunduğu Türk kimliğinin tarihsel köklerine ışık tutan bu anıtları koruma altına almak için girişimde bulunmaz. Milliyetçilik,kültür lafta, göz boyama kavramlar olduğunu mu kanıtlamak isterler? Oysa insanlık tarihinin parçası aynı zamanda onlar. Orwell'in 84 romanında ki,-sonra, bugün-, gerçek olan devlet modelleri gibi geçmişi silmek mi isterler? Dışına sadece bir bant çektirlip, anıtlara sahip çıktık reklamı yapmak yeterli değil, göz görüyor,izan var. Yazılı taşlar yıpranmaya başlamış, diğer yandan anıtlara yakın balbal denilen yazılı taşlara boya dökülmüş. Oysa karşı çıktıkları Hristiyan batı, kendilerinin tarihiyle ilgili olmasa da bir kaya parçasını adeta sarıp sarmalıyor, özel cam koruma içine alıyorlar.

 

Oysa göçerlerin tarihi açısından en önemli bulgu olan, aynı zamanda insanlık tarihi açısından en önemli bulgu olan Göbeklitepe bir Türk iş adamına ait firmaca korunma altında ve yapılan yüksek maliyetli  yatırımla dünya ziyaretçilerine açılmış durumda. Bu tür firmalar bulunamaz mı? Neyse ki  konuları bu değil, ne virüs,ne kültür, sadece avantalı iktidar

 

Oysa insanlık savaşlardan usanmış, son umutları dünyalarında mutlu yaşamak istiyor. Hemingway kitabını  şu sözlerle bitirmişti. “ Çanlar kimin için çalıyor deme, çanlar senin için, benim için çalıyor”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ZOR ÖLÜM
  resim yok
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 1. ZOR ÖLÜM
 2. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 3. ATATÜRK
 4. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 5. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 6. Harmandalı
VİDEO GALERİ
YUKARI