Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasHASTANELER İFLASIN EŞİĞİNDE,DOKTORLAR SIKINTIDA
Tarih: 01-10-2019 13:50:00 Güncelleme: 01-10-2019 14:13:00
 

 

Kamu  ve Üniversite Hastaneleri  borç yükü altında. Sayıştay Ankara Üniversitesi Hastanesi’nin bütçe açığının 450 milyon liraya yaklaştığını söylüyor ve ikiye katlanan bu açıkla birlikte hastanenin işlerini yürütmesinin sürdürülebilir olmadığını ifade ediyor.

 

Hacettepe de dahil tüm üniversite hastaneleri bu durumda. Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi Hastanesi raporunda sözü elden bu borç yükünün nedenleri  arasında saydığı, gereksiz masraflar ise hepsinde var. Birden fazla rektör yardımcısı, koordinatör adı altında havadan para kazananlar. Sekreter ve genel sekretere bolluğu, sistemin kaynaklarını doğru kullanılmayışı , yolsuzluklar , malzeme alımında usulsüzlükler. 

 

Hastaneler doktorlarının nöbet paralarını veremiyor. Doktorlara idareler, gelecekte belirsiz bir zamanda vereceğini söylüyorlar.  Beraat Albayrak’ın toz pembe vaatlerine  ve her şey yolunda yalanlarına hiç uymayan bu gerçekler ile doktorlar başta  hastane çalışanlarının içinde bulunduğu sıkıntılı duruma, acaba sağlık çalışanların örgütleri ne diyor?

 

Bir çok sağlık  çalışanı örgütleri yönetimi , diğer çalışan örgütlerinin yöneticileri gibi iktidarın , sistemin açtığı çöreklenin, nemalanın,  kanın üçlemini izliyorlar. En soldakinden,,en sağdakine kadar bu sitemin kapaklanın ve kazandırın, kazan kazan sistemine sizde dahil olun , bu şebekenin parçası olun mantığına ait olan bu kuruluşların yönetim tabakası asla çalışanlarının hakları için kıllarını kıpırdatmıyor.

 

YOLSUZLUK EKONOMİSİNE TESLİM …

 

Ülke, tümüyle yolsuzluk ekonominisine teslim. Sadece sağlık sektöründe mi?  Sayıştay raporları diyor,  söylüyor.  Orman Bakanlığı , aynı şirkete aynı işi defalarca ihale ile bile değil doğrudan temin ile vermiş.  Karayolların da müteahhit hatasıyla iki yılda bozulan  yollar,bu hatayı yapılan firmalalara yeniden verilmiş. Sağlık sektöründe hastaneler yeni cihazlar alımında olsa yine iyi, cihaz kralama firmalarına cihazın kendisinden fazla para ödüyorlar.

 

Bir milletvekili, aynı zamanda iş adamı, bürokrasi de geçirdiği yıllarda elde ettikleriyle Türkiye’nin en büyük gübre fabrikalarından birinin ortağı. Ne  mi dedi? Birikimli olan ticaretle mi uğraşmasın. Yani birikimli olanlar mahallenin hep delisi olsunlar. Geçinecek kadar bile paraları olmasın, hatta sokaklarda meczup bir feylesof, dahası  uzlaşmaz, uslanmaz eylemci olsunlar. Hatta kendilerinin onayladıkları, kendilerini  pozisyon olarak güçlendirecek eylem olacaksa onlardan faydalansınlar. Yolsuzluk ekonomisi,  birikimli olanlara böyle bakar. Birikimsiz olanlar ise onların hedef kitlesidir, onarın beslenme damarıdır, ayrıca onların yerini almaya çalışan rakipleridir.   

 

Sistemden yararlanın mantığında ki bu yönetim tabakası, sendika ve örgüt ağaları, toplumsal yaşamda oluşan bunalımda yapısal anlamda çalınandan , emekten yana görünseler de özünde sistemden yana olduklarından çalışanların çok haklı olan, üretimden gelen hak  ve taleplerini görmezden geliyorlar.

 

Doktorluk başta sağlık çalışanları diğer çalışanlara göre çok büyük avantajlara sahip. Eğer örgütlerini zorlayıp harekete geçirirlerse,kısa sürede sonuç alabilecek durumdalar. Çünkü,olmazsa olmaz,durumdalar.  Görece diğer çalışanlara göre yüksek olan ücretleri, sistemin toplumu, yoksullukta eşitleme, yani faşizm  de buluşma ortak faydasına zorlamasıyla eriyecektir. Bunun için tek şey var, üretimden gelen gücü kullanmak. Çünkü bu devasa sistem karşısında tek başınıza hiçsiniz.

 

Bu nedenle bu sağlık sektöründe ki gelişmelerden rahatsız olan, çoğu bu toplumun en üst zeka grubundan bu doktorlar, sağlık personeli, ya sisteme uyup, ya  “parası olan yaşar” diyecekler yada sistem dışına çıkıp, örgütlerini harekete geçirmeye zorlayarak Türkiye genelinde iş bırakırlar.

 

İş bırakmanın kısa vadede kazancı, devletin sisteminin sağlık sektörü çalışanlarını sorunlarına el atmasını getirecektir. Ama görüyorum ki çalışanlar ise, " Bilgi bende ama,sistem halktan yana değil, o halde bırakalım yapsınlar, biz de kamu sistemi dışına çıkar , özel de kat be kat fazla para kazanırız. Madem öyle, bu halk sistemi koyanların yanında, bizden de işte böyle"noktasındalar. Ancak toplumun gerçek anlamda, işleri gereği vicdanı olan sağlık çalışanlarımım örgütlerine baskı yaparak, toplumsal yaşamın üretenlerden, çalışanlardan yana çevirmede önemli araç olur. 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI