Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasKAHRAMANLARI TARİH YAPAR
Tarih: 18-05-2020 11:19:00 Güncelleme: 22-05-2020 05:43:00


İnsan evde kalınca ya kitap okuyor yada film izliyor. 2019 yapımı Joker filmini tekrar izledim. Diyeceğim o ki, Oscarlı film mutlaka izlenmeli. Bu film, insanların haklı gerekçelerle negatif düşünceye kapılıp, yok etme isteğine kolay kapılacağının hikayesi. Bu hikaye, insanın insana isyanı. Yani Camûs' ün " Başkaldıran İnsan"ı

 

DEHALAR DOĞAL SEÇİLİMDİR

 

Aslında olması gereken, pozitif davranarak dünyayı değiştirmek olmalı. İnsanoğlu dünyaya geldiğinde doğal seçilim olan adaletsizlikle hayata başlar. Üstelik daha dişinin döl yatağında binlerce sperm, muhteşem doğa harikası yumurtayı döllemek için rekabete girer. Tüm canlılarda ortaktır bu,bazı canlılar da yumurta dışarda döllense de, dölleyen spermler,amansız rekabet eder. Rekabetin ortak yönü hız ve şanstır. Döl yatağına ilk düşen spermler özürlü spermlerdir. Bunlar doğanın işleyişi gereği bayat,yani cansız, az canlı spermlerdir. Dölyatağına düşen ve orada giden spermlerin büyük çoğunluğu dişinin hormonunca yok edilir. Genel de yok edilenler, hormon seline denk gelenler,ilk birleşme anında döl yatağına dökülen anormal hareketli spermlerdir. Yani deliler, azap askerleri gibidirler, ölerek sağlıklılara yol açarlar. Normal olanlar ise hep ortadır. En arkada yine anormal.olanlar kalır.. En hızlı,en güçlü olanlar koruyucu hormon saldırısından sonra kalanların en önünde ki spermlerdir. Tabi en hareketli spermler, çoğunlukla bu ve benzeri saldırıyı atlatınca rahim de ki yumurtaya ulaşır ve içlerinden biri ötekilerden önce dişinin yumurtasini döller. Bazen önde gidenlerin ikisi,üçü, kendilerini asıl dölleyici için feda eder. Yumurtayı delmek icin uğraşır, bu arada akıntıya kapılır ama arkasında duran dölleyici onun kazdığı yerden cok uğraşmadan yumurtanin içine girer,beslenmeye başlar. Bazen de bir kaçı birden döller, bu da ikiz, üçüz yeni canlı yavru demektir. Bu döllenmeden sonra rahimde büyüyüp doğan canlılar, anne ve babadan gelen en üstün genetik özellikleri taşırlar. Önden gidenler eğer hormon saldırısında yok olursa, orta hareketliler amaca ulaşır. Kısaca hayata damgasını vuranlar en sağlıklı olanlarsa da,hayata büyük olçüde egemen olanlar çoğunlukla orta da olanlar, yani normaller,sıradanlardır.Bir de bazen özürlü olanlarda döller,bu da dölyatağına dökülen spermlerin hemen hepsinin özürlü olması veya ilk dişinin hormonal saldırısında iyi ve vasat olanların yok olmasıdır ki toplum.icin tehlike orada başlar. Bunlardan bir çoğu zihinsel, bir bölümü bedensel ama asıl tehlikeli olanlar ruhsal özür taşıyanlardır. İşte bunlar Hitler olur,dinci molla olur, saralı toplum lideri olur. Yaşam,evren denge üzerinde oluşur, denge bozulursa kaos olur. Yani normal,vasat insanlar dengenin olmazsa olmazıdır. Çünkü sivri, başat olanlar çok acı çeker ,Dünya' ya gelmelerinden sonra da iddialı ve yenilikçi ,devrimci olmaları nedeniyle saldırıya uğrarlar,acı çekerler,bazen de yok olurlar. Başarılarsa bir toplumun hatta dünyayı değiştirirler.

 

ATATÜRK VE HASAN TAHSİN

 

Mustafa Kemal Atatürk, toplumunu.kokten değiştirenlerden biridir. Lenin, Mao, Robespierre,Jan Jack Russo yine… Yarın 19 Mayıs. Daha Mustafa Kemal iken Atatürk, yok olmaya mahkum edilmiş bir toplumun kaderini değiştiren cesur,zeki bir ayakla, başat insan olarak tarihi kararını verdiğinden Samsun' a ayak basarak halkının makus tarihini değiştiriyor. İşte burada, Hasan Tahsin' e değinmeden geçemem. Türk basınının anti emperyalist sosyalist onurlu bireyi. Kimi kişiler, Hüseyin Üzmez gibi gazeteci Ahmet E.Yalman' a silah sıkar ve sonra da gazeteci olmaya kalkar, küçük kızlarla evlenerek, taciz eder. Kimi de Hukuk-i Beşer, yani insan hakları diye gazete çıkarır, Yunan askerleri İzmir' inisgal edince önde giden Bayraktar'ın kurşun sıkar. H.Tahsin asıl adı Osman Nevres Paris' de eğitim görmüş, Belçikalı bank der beste' bin tüm konferanslarına gitmiş, kendisini özgürlükçü sosyalist diye tanımlamış, biz Sovyet devrimi gibi düşünmüyorum diyebilecek kadar da özgür kafalidir Onu Turk halkı emperyalist işgale karşı ilk kurşunu sıkan olarak kabul eder, her ne kadar Y. Küçük Hoca " Benim dedem" dese de, asıl ilk kurşunsa Hatay' ın Altınözü ilçesi'nin sınırda olan, Karbeyaz eski adı, Cumhuriyet ile Yiğityolu Köyü' nde Fransız askerlerine kurşun sıkan eşimin dedesi Mehmet Keleş'dir. O kahramanin.o zaman belgeselini yapmıştım. Yani Osman Nevres, Turk basının onurudur. Basın böyle onurlu olur,halkını düşünürse basındır. Yoksa ben yazarım,kim.olursa olsun uzlasir işime bakarım gazetecilik değildir. O ancak işverenimin kimliği ne olursa olsun borusudur. 22 sene yerel yönetim kamu kuruluşunda basınla iliskiler başta bir çok biriminde çalıştım. Yönetimle ters düştüm bir çok kez sürüldüm, evrak bile dağıttım. çevreye,fen işlerine sürüldüm. Ama "çalışmam" dedim,çalıştıramadılar. Hiç boyun eymedim,yöneticiye göre davranmadım. Temel düşüncelerimi değiştirmedim. Bu arada kader arkadaslarım.olan diğer muhabir arkadaşlarımın da hakkını yemem. Birlikte direndik. Şimdi içimizden biri Nursen Turan, haber koordinatörü oldu, şu an CHP' li yönetimde, o direnişimizin sembolü. Çıkartılan bültene yalan haber yazmayı arkadaşlarımla birlikte yazmayı ret ettim. O sayı imzasız çıktı. Mesai verilmedi diye çalışmadım. Yönetim aykırı düşüncede olsa dahi, ben ve arkadaslarım çekinmeden Çevre Derneği kurduk. "Çagdas Gazeteciler Dernegi yönetimsiz kalmasın" denildi, herseyi göze alıp, AKP yönetiminde kurumda çalıştığım halde, tıpkı esir kentin insanları gibi, önce derneğin genel merkez yöneticiliği, sonra da şube başkanlığı yaptım. Gazeteci servet sahiplerinden değil, halktan yana yani doğal ki muhaliftir.

 

BİLİM İNSANI MI KALMADI?..

 

Prof.Dr.Mustafa Öztürk, Küçükkaya' nin programına çıktı. Neden o? Çevre Mühendisimi mi kalmadı? Konu asıl doktorların, yukarda döllenmeyi yazarken yararlandığım biyologların. Fox, RTÜK' ten vs ceza meza, çok baskı gördüğünden mi ki? Yada, bu virüs konusunu asıl bilen Profosörler iktidara yakın durma derdiyle veya olanaklarından olma korkusuyla mı cağrıldılarda da, gelmediler? Mustafa Öztürk, Orman Bakanlığı' nda Genel Müdürlük yaptı. Prof. ünvanının hakedilmiş olduğunu sanmıyorum. Onu yakından tanıyanlardan tabi bu edinimim. Fetö döneminin bürokrat ve öğretim üyelerinden. Adamı izleyin, konuşma ve bilgi özürlü. Ancak bu adamla haber için görüştüğümde Erdoğan daha yeni başbakandı. Bana solcunoldugumu öğrenince, çok ilginç bir bilgi vermişti. Ancak isminin verilmemesini de söylemişti. Demişti.ki "Çanakkale Gelibolu,şehitlikler Avustralya ve Yeni Zelandılılar'a satıldı". Sonra gördük ki her iki ülke de bölgeye anıtlar diktiler. Yani bu ülke,yurt,varan binbir zorlukla ,can pahasina kuruldu. Direnişin ruhu sayılan Gelibolu ise satıldı. Bilim insanı mı kalmadı? Gerisini siz düşünün.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI