Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasPROVOKATÖR...
Tarih: 29-05-2019 14:40:00 Güncelleme: 30-05-2019 22:54:00Elrom neden öldürülmüş? Anti faşistmiş. İsrail adına Nazilleri avlıyormuş. 

Buraya kadar iyi öykü. 
Madalyonun görünmeyen yüzünü de biz tamamlayalım.

Önce görünen yüzünü ele alalım.

Darbe olmuş.  Kime karşı,yükselen sendikal haklara karşı. Bu arada tek kişi öldürmemiş,romantik Denizler yakalanmış.İdamdan yargılanıyorlar. Bütün sol aydınlar  "Anarşizmi",yani Denizleri, cuntacı Erim  hayranlığı veya korkuyla lanetliyor. 

Nihat Erim, hukukçu ve hocaların hocalarından. "Sosyal Demokrat" vs  işte, madalyonun bu yüzü tamam.Gelelim gerçek olan anlatılmayan yüzüne.


İsrail, faşistleri neden kovalıyor? İsrail, Dünyanın sömürgeci halklarının vicdanlarında günahını çıkartıyor. Neden mi?  İsrail, Abdülhamit' den Filistin'in batısında musevilerce satın alınan  topraklarda kurulması planlanmış ülke. Kim planlıyor? İngiltere ve  ABD' de ki ekonomiye egemen olan Yahudi sermayedarlar. 

Ancak ABD' de ki etkin  Yahudiler bu topraklara kendileri gidecek değil. Almanya ve Polonya' da yaşayan çoğuda Hazer Türk'ü olan  Musevi ve Yahudilerin gitmesini istiyorlar. Ancak isteğe karşın bulundukları toprakları terk etmeyen bu Musevilerin gönderilmesi için birşeyler yapılması lazım. Musevilerin Nazi kamplarında  ölümüne gözyuman ABD ve bu ülkede ki Yahudiler, Avrupa'dan planlı kaçan  Sami kökenli Yahudiler ile savaş sonrasında uğradıkları acı nedeniyle Avrupa' da artık yaşamak istemeyen Yahudileri , Dünya kamuoyu desteği ile Osmanlı' dan satın alınan Filistin  topraklarına yerleştirip,İsrail devletini kuduruyor.

Devlet yetmiyor tabi,devletin "Baka"sı için Filistinlilerin amaçlanan topraklardan temizlenmesi gerekiyor. Her gün onlarca Filistinli öldürülüyor. Türkiye'nin başına darbe sarılarak, Filistinlilerin canhıraş feryadına destek verilmesi, askeri ve sivil tasfiye ile engelleniyor ama kesilemiyor. Aralarında Deniz Gezmiş'inde olduğu bir çok sosyalist genç ise Filistin'e gidiyor.

 

1971 faşist darbesi...Nihat Erim, "Sosyal Demokrat", hatta liberal.
Demokrat tanıtılmasına karşın değil, liberal  yapısı gereği  ABD yanlısı. ABD ise ki İsrail'in arkasında ki kurucu ve vurucu güç, devlet. 


"Anti faşist" Elrom kim? İsrail ajanı ve darbede rolü olan CIA 'nın bir parçası ve avcısı. Türkiye'de ki darbeninde mimarı yabancı istihbaratçılardan. O kadar kendine güveniyor ki, önlem bile almıyor. 
Mahir Çayan provokatör.  Çayan, "Çatlı" ya... Sanki faşistler gibi Kolombiya' da CIA'da eğitim görmüş, soruyorum TİP'lileri boğan faşist ekipten mi? Bilinen gerçektir, provokatör  ajanlar ölümü göze almaz, fitili ateşler ve kaçar. Hangi devrimcilere "Provokatör" diyen kişi,  ölümüne yurt sevgisi ile yürüyen gençler gibi ölümü göze alır, hatta ölürler. 

 

Onları Çatlı, Mehmet Ali Ağca, Oral Çelik, hatta çamur atmaya kalkan ve savunduğu  faili Ağca gibi sözde Milliyetçi olan İpekçi gibi korkarak ölenlere karıştırmamak lazım. Yada uyuşturucu çetesi ile aynı arabada karanlık şekilde ölen Çatlı ile... Yani provokatörler ya lağım çukurunda ölürse ölür, yada fare gibi korkarak deliğinde yaşar. 

 

Oysa Çayan kim... Amasya kökenli,küçük- orta sınıftan bir Türk çocuğu. Üniversite de okurken ülkenin içinde ki durumu analiz ederek sol,sosyalist olan bir genç.Ülkesinin Emperyalizm işgalinde olduğuna  inanıyor. Kurtuluş Savaşı hedefi.

 

Peki de, 1971 yılında da  önce ilerici bir askeri harekat var. Nato subaylarının üç gün sonra emir, komutuyla  duruma el koyması sonrasında ise ABD yanlısı olabilen darbenin başında 1961  Anayasası' nın yarattığı kültürün "ekonominin önüne geçti"ğini söyleyen general Tağmaç var.  Hatta bu  Tağmaç, darbeden tekrar seçime geçilmesi aşamasında CHP'nin başına geçirilmek istenen kişi. 

 

1971 Darbe'si, İşçi Sınıfına ve çiftçi örgütlenmelerine yol açan, kültürün ve örgütlülüğü yaratan oldukça demokratik hakların, ilericiliğin,bilimsel eğitimin  koruyucusu durumunda olan, bir çok batı anayasasından daha modern olan 1961 Anayasayı karşı yapılıyor.


Kim yapıyor?  ABD ve bölgede ki jandarma İsrail.  Neden yapıyor? O sıra Türkiye üstüne dar gelen Anayasa ile Anti Emperyalist dar kadrocu Kemalizm'den kurtulup,daha ileri, ABD ve işbirlikçileri için zorlu ve tehlikeli olan Sosyalizme doğru kayıyor. Hele SSCB ise sınırdaş ülke de olunca, bu gelişmeye emperyalistlerce müdahale gerekiyor.


Emperyalizmce ve onun uzantısı İsrail için bu demokratik talepler kabul edilebilir  değil.  Toplumda gelişen daha demokratik özlemi karşılarmışcasına kurulan Erim ile amaçlarına maske takıyor.
Mahir Çayan ve arkadaşları işte bu maskeyi indirmek için harekete geçiyor. Maske, Has ailesi ferdinin kaçı

Abdi İpekçi, 1971 darbesinde ne yapmış? Demokrat olarak mı nitelemiş? Kendi ifadesiyle demokrat nitelediği anlaşılıyor. 
Kızılkaya'nın aktardığına göre, kendi yeterli görmüyor. Reformlara uymak ve desteklemenin, amaca giden doğru yol olduğunu düşünüyor. Kendi ifadesiyle demokrat nitelediği anlaşılıyor

Muhsin Kızılkaya ne yazmış?  " Elrom'u öldüren provokatör" diye. Kızılkaya  kim? Kürt milliyetçisi.
Apo kim? Mahir, siyasal da konuşurken "İşte benim düşündüğümü söyleyen adam" diyen biri. Tapu Kadastro Yurdu'na okumuş, eğitilmiş biri.Eşinin babası istihbaratçı. Kendisi ise istihbaratçı olan Pilot Yüzbaşı Niyazi ile çalışmış biri.

Dar kafalı birileri için bu çok gövdeli işbirliği doğrudur. Çünkü, liberalizm, onlar için özgürlüktür ve İsrail bunun bölgesel mimarıdır. 


Kısacası bu tür değerlendirme, olsa olsa görevli bir alt ajanın  ahmaklığıdır.
Hem de akıl var,mantık var. İpekçi,kasıtlı ve görevli. Provokatörmüş... Düşünün bir kere, provokatörler yaptığı kışkırtıcılıktan sonra pek ortada görünmez, kolay sıyrılır ortada ki gerilimden ve asla zarar görmez.


Peki de "Provokatör' diyen Abdi İpekçi kim? Yahudi kökenli yazar. Elrom onun ırkçılığından bir parça. Darbeyi demokrat olarak niteleyecek kadar. " Daha fazla demokrasi getireceklermiş sanki" diyecek kadar. Kim öldürdü İpekçi'yi. O yağ çektiği darbenin karanlık eli. Kime öldürttü,Kolombiya'da ABD/CIA eğitimlilere.


Genel arada Genel Kurmay Başkan'ı Memduh Tağmaç, darbecilerin başı. Özel harpci ve Aydınlıkçılara göre darbeciler arasında IQ'su en düşük  olan. Diğerleri Muhsin Batur ve Faruk Gürler. Birisi de Enis Batur'un babası.


Muhsin Batur, 1960' da gerçekleşen, başta genç subayların girişimiyle anti emperyalist,demokrasi temelli kalkışmayı, 1961 Anayasası ile frenleyebilen darbecilerden en önemlisi.. Bu arada ABD, hemen burnunun dibinde Küba Sosyalist hareketiyle meşgulken.

 

İsrail'in"antifaşist" Filistinli katili ve ajanı Elrom, aynen smilasyonu Hiram Abbas ve öğrencisi Eymür gibi... CIA bağlantılı. Kendine aşırı güvenli. Kolay devrimcilere av oluyor. Kızılkaya ve Apo, Çayan'ın görüşlerini küresel emperyalizm çağında Kürtlerin bağımsızlığı için gerekli ve yeterli görmeyebilir. Dünya değişiyor, bilgi ve teknoloji ile, ama küresel uçurumlar gittikçe büyüyor. Gelecekte eşitlik isteyenler, yaşadıklarımızdan daha etkili yollar bulacakları aşikar. 

 

İsrail'in kuruluşunu meşru kılmak için Alman Nazileri avlayan, ama Filistin içinse faşist olabilen İsrail ajanı Elrom gibiler için üzülmek, bu halkın onurlu evlatlarını değil de, bu "anti-faşist" Elrom'u savunmak  adına "On"ları, "Adalılar" ı karalamak kimsenin haddine değil. Çayan ve arkadaşlarını savunmak bana da düşmez, onu ve onun yolundan girenleri tarih savunacak. 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. ATATÜRK
 2. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 3. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 4. Harmandalı
 5. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI