Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasRUSYA TARİHİ, TÜRK KATLİAMI TARİHİDİR
Tarih: 10-06-2020 10:49:00 Güncelleme: 22-06-2020 10:54:00


ABD' de müze de sergilenen üzeri ay yıldızlı motiflerle işlenmiş, deri Kızılderili ceketi ... Türklerin etkilediği halklardan biri. Büyük batılı soykırımına uğradılar,soykirim.masallari anlatanlar, onları, 72 milyon öldürülen Kızılderili insan olarak görmüyor. Görmeyenlere batılı olmak isteyen bu coğrafyadan göç eden yalaklarda katılıyor. Köşe yazarı arkadaşım ulus olmakda, olmamızda dinin önemini anlatmış. Yani "Din" demiş, ulusun temel kritelerinden biri, Stalin' in dediği ulus icin gerekli ruhsal biçimleniş, o biçimlenişi olusturan güçlü etken din,inanç. Bu Hristiyanlık içinde geçerli,İslamiyet içinde ,Yahudilik,Budistlik içinde, tüm dinler içinde. Tabi ki ruhsal biçimleniş dinler öncesi binlerce yılda oluştu. Ancak din ile pekişti, üst boyut kazandı. Turukkular'ın İran coğrafyası ve Anadolu' da ruhsal biçimlenişi,özgürce, bu nedenle de boylar biçiminde örgütlenmeydi. Bu boylar,sadece soya dayanmamaktaydı. Diğer farklı ruhsal biçimlenişlerle uyumlu olmayan birey yada topluluklar da Turukkular'ın boylarına katılıyordu. Boylar, yaşam tarzı olarak güçlü toprağa bağlı despot yapılar arasında erimemek için göçer oluşumlarını sürdürdüler. Ticaret merkezleri,bu amaçlı toplanma merkezleri dışında kentler olusturmadılar. Böylece boylarını korudular. Savaş zamanı benzeri kültü taşıyan boylar bir araya geliyor,eşitler arasında birinci olan bir lider etrafında boy liderleri toplanıyor,ana lider, seçim tamamlanınca, ortak ruhsal biçimleniş kesişimlerini töre olarak adeden kurallarla yarı despot olarak yönetiyor. Bu nedenle töreli örgütlenme kalıcı olmadığından,bu topluluklar diğer merkezi devlet örgütlenmelerine karşı avantaj ve dezavantajlar taşıyordu. Dezavantajlarını ise bu ruhsal biçimlenişe uygun olan din seçimiyle gideren, belirleyen Oğuzlar, tarihi en uzun süren devletlerinden birini kurdular. Yarı göçer,yarı askeri yarı feodal merkezi imparatorluğu kurdular.

 

Rusya bunu Korkunç İvan,Deli Petro ve Lenin,Stalin,Putin çarlarıyla Ortoks din kültü yaparken, Avrupa' da ise din seçimi kanlı savaşlardan sonra daha özgürlükçü Katolik Protestan,Evangelist din kültüyle modern ulusu oluşturdular. Stalin,Lenin dedik.

 

Batı tarzı liberalizmi bağnaz Ortodoks inancıyla tumleme yanlısı Rus yazar Aleksandr Soljenitsin SSCB tarihinin Rusları yok ettiğini iddia etmişti. Ayrıca bu sav, Soljenetzin ırkçı,liberal bir faşist olduğundan. Ruslar çok ölmüş, öyle mi? Rusya' nın korkunç Ivan ile başlayan çarlık tarihi halkların katliamıyla doludur. Katliama uğrayan halkların  çoğu da Türkçe konuşan halklardir. Rusya, Çar döneminde 1. Dünya Savaşı'na girince oluşan açlık ve salgın hastalıklarla sefalette ölenler ile ülke SSCB olunca devrim, kızıl ordu ve beyaz ordu savaşı sırasında ölenlerin toplamı, yine bu dönem de açlık ve yoksulluk içinde ölenlerin toplamı için bir kaç milyon rakamı bile abartıdır. Gelelim devrim sürecinde de Ruslar' dan çok da ölüm olmamıştır, ölen varsa birinci sırada, genel.olarak köylülerdir, özel.olarakda doğal ki Türki halklardandir. Çoğu da açlıktandır. 2. Dünya Savaşı'nda ise Nazilerce, Faşistlerce öldürülen iki üç milyon Rus ve ağırlıkla diğer halklardan,özellikle de Türki halklardan ölenler ,bu arada Ukrayna başta köylü nüfustan açlıktan ölenler olmuşsa da oran olarak Ruslar bu toplam içinde yine azdır.

 

Düşünün ki Osmanlı 1 . Dünya savaşına girerken Balkanlar'dan Cezayir' e, Arabistan'da dan Anadolu' ya nüfusu on milyondu. Bu nüfusun en kalabalık hali Anadolu'ydu ve on yılda on milyona Anadolu ancak ulaştı. "On milyon her yaştan genci yarattık, yeni baştan" diyerek, artış kutlanmıstı. Dünya'da nüfus artışı 2. Dünya Savaşı sonrasıdır. 70'lerde Çin 1 milyar iken, iki buçuk milyar, Hindistan 700 milyon iken 1'5 milyar nüfusa ulaşabildi elli sene de. Nedeni gıda, aşı ve tedavi, teknoloji..Bu şekil de ömür uzadı. Şimdi ise laboratuar virüsüyle yok edilmek isteniyor bir kısmı. Yaşlılar ve hastalar. Sovyet kurucuları Lenin, babası Tatar annesi Yahudiydi. Troçki yahudiydi. Zimnonyev Rustu. Stalin Gürcü. Plehanov Rüştü. Onlar için etnik yapı önemli değil, çarın dünyasında ki adaletsizlik ve dikta baskısı, emekçilerin özellikle de ücretli çalışanların,işçilerin durumu önemliydi.Buna da sınıf mücadelesi denir.

 

Yani SSCB 'nin komünist partisi her halktan insanlardan oluşurdu. Türk kökenli Sultan Galiyev' de komiteye dahildi. Çardan baslayarak,iki savaşta dahil, ikinci dünya savaşı sonuna kadar 20 milyon Rus,Ukraynalı,Türki halklardan ölenler oldu. Çoğu salgından. Soljenitzin öldürülmediğine göre lafları boş. Sibirya' da Gulag takım adalarinda ki kampda çalışmanın erdem olduğunu oğreniyordu,üstelik o arada kitap da yazdı. Öldürüldüseydi o, orada öldürülürdü. Dr.Jivago aşk hikayesini yazamazdı.

 

Ayrıca Hazer devletinin yönetim kademesindekiler de Yahudiliği seçtikten sonra erimisler,yok olmuşlardır. Bu tarihi hikayeleri anlatmayalim, Türklerden Oğuzlar, İslam baskısına göçer olduğu için uğramayan bir topluluktu. Ancak Arap İslamiyet'in İran ve Hürmüz boğazında ki Karmaiti ayaklanmalarından dara düştüğünü görüp,iyi analiz yapıp, Saltuk Buğra han,oğlu Selçuk ve Çağrı, İslamiyet'i seçti.Dar durumda olan Arapları ve Persleri önce Şiirleri kontrollerine alarak,dolayısıyla İslamiyet'i sünni ve Şii kontrollerine aldılar.

 

Hristiyanlaşanların yok olmasinda ana etken Türkçe isimlerinden  ve dillerinden uzaklaşmalari oldu. Macarlar,Bulgarlar. Yuan Şişman iken Bulgar kralı, şimdi hepsi Slav ismi taşımakta Bulgaristan'da. Gagavuzlar ise, Anadolu Selçuklu son Sultanı Keykavus' un yüz bin savaşçısıyla tıpkı ataları Turuva,Turoylu komutan Turku' nün doğuya gidişi gibi onlarda kuzeye Kıpçak- Kuman coğrafyasına gidip, Romanya Ukrayna arasında ki bölgeye yerleşip, orada ki Hristiyan Turklerle karışıp Hristiyan oldular. Anıları ,kültürleri taze olduğundan dilleri değişmedi. Karamanoğulları gibi baskıda görmediklerinden orada yalıtılmış halde kaldılar. Çünkü Osmanlı Romanya' yı erken ele geçirdi ve Romenlerin,Moldova Slavlarının onları asimile etme fırsatı olmadı. Türkçe konuşan Karamanoğulları ise Yunanistan coğrafyasında benliklerini tümden yitirdiler. 

 

 

Bugün ABD' de Hristiyan olanlar, Bob Dylan gibi öz benliklerini yitirmiş, hatta son anda Türk geçmişini söyleyen Dylan gibi bile davranamayıp, Türk olduklarını söylemekten utanır olmuşturlar. Tarih bize şunu gösteriyor. Türkler, Hristiyan olduktan sonra çok değil, üç kuşak sonrasında benliklerini yitiriyor. Bunun biraz istisnası Gagavuzlardir. Gelecek eskinin yanlışları üzerine kurulmaz, eskinin doğruları da yeni için çok elverişli değildir. Eskimiştir adı üstünde. Eskisinden sadece düşünce olarak yararlanabilecek kadar ne varsa,kaldıysa yararlanılır. Aynı hataya düşmemek için düşünce verir sadece o kadar.

 

 

İnsanlar Afrika' dan Aden Körfezi üzerinden Arabistan ,Mezopotamya ve Anadolu üzerinden yayıldılar. Son dağılma duraklarında Göbeklitepe gibi kültlerini oluşturdular. Tabi bu binlerce yıl sürdü, önce Asya ve Avrupa'ya göç dalgası oldu. Sonra özelliklede İç Asya' dan Avrupa ve On Asya' ya büyük göç oldu. Bu göçler binlerce yıl sürdü. Son göç edenler ise Anadolu ve İran coğrafyasından bir kısmı Batı Anadolu' ya, bir kısmıda Urallara uzaklaşmak zorunda kalan oradan iç Asya' ya giden Turukkular vede devamın da Turoyların dağılmasıyla bir kısmı kuzey steplerine, bir kısmı İtalya ve Fransa' ya önemli kısmında komutanları Turcu ile Asya steplerine gidenler. Bugün ki Türklerin tüm Asya' ya binlerce yıl içinde göçünün son nokta da Orta Asya'dan Anadolu' ya da binlerce yıllık Kim-er(Avar-a-e), İskit(Saka), Koman(Kıpçak), ters göçünün yarattığı geniş coğrafyada ki ortak kültür, Türk kültürü ve ortak dil Türkçe. Bu kültür Kuzey Amerika' dan Meksika' ya kadar tüm toplumları etkilemiştir. Bu göç sürecinde temel anahtar olan ise atı ehlileştirmiş olmaları, tekerleği  ve üzengiyi de bulmuş olmalarıdır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI