Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasSARAYA KİM GİTTİ, GAZETECİLER,GAZETECİLİK NERESİNDE?
Tarih: 12-12-2019 00:52:00 Güncelleme: 12-12-2019 19:01:00


Bu ülkede işsizlik,yoksulluk,yolsuzluk, yağma, kadın cinayetleri, doğanın,kültürün sermayeye peşkeşi ve tahribi, ABD,AB,Rusya gibi bölgesl ciddi siyasi sorunlar, konular varken,bir anda bana kalırsa "suni" ama gelinen noktada "önemli" oldu bu sayfaya gitme... Kısaca  "CHP'den Saraya kim gitti?" sorusu ile  özdeşleşen bir tartışmanın içine ülkenin çekilmesi sözkonusu. Bu ülke de gelecek umutları azalan kitlelerin dikkatleri,oluşturulan  bu haliyle  "dedikodusal " bir gündeme bile bile çekildi. 

 

Olay, yükselen ana muhalefetin bir partilisinin saraya gidip Erdoğan'dan "Beni destekleyin, ben CHP başına geçeyim" demiş olduğu iddiası ve beraberinde Cumhurbaşkanı'nın "desteklerim" dediği iddiası. Sarayın, iddiayı onaylar tavır sergileyip, sonra "yanlış anlaşıldım" diyen ana muhalefet liderine "Görüştüğümü ispatlasınlar, istifa ederim" demesiyle, alevlenen tartışma.

 

Tartışmaya neden olan Atilla soyadlı,  "Gazeteci" olduğunu söyleyen şahıs, “ Haber kaynağını veremem. Haber konusu şahsın kimliği benim şerefime emanet edilmiş bilgidir” diyor, sonra o şerefinde ki bilgiyi Rahmi Turan’a söylediğini söylüyor. Garip...Takdir sizin.

 

Kılıçdaroğlu “Biliyorum” diyor, sorulunca “Doğrudur” diyor. Sonra “O anlam da 'doğrudur'demedim diyor”. Bir CHP’li var gibi gözüküyor. Varsa,  CHP’li kimse ortaya çıkarılmalı. Bunun yolu da mahkemeden geçer.

 

O CHP’l i yoksa eğer, üç yalancı ortaya çıkar. Birinci saray, ikinci Atilla, üçüncü  Turan…

 

O CHP’li varsa ve saraya giden yoksa  bir yalancı var demektir, o da bunu üreten CHP’lidir.

 

O CHP’li varsa saraya gideni söylerse ve kanıtlarını da ileri sürerse, - ki ne kadar kanıtlayabilir?-yine olası iki yalancı vardır. Saray da ki görüşmediğini söyleyen ve saraya  gidip de inkar eden.  

 

Saraya gittiğini inkar eden zanlı değilse o  giden,  tek yalancı vardır, o da saray da olup da onunla görüşüp,inkar eden.

 

Tümü bunların boş da çıkabilir. Saraya gittiği söylenen de, bir başkası da "bu haber yalandır"diyebilir, tabi eğer Atilla’nın bir kanıtı yoksa… O zaman, Atilla yalancı durumuna düşer, olay başa sarılır.

 

Ancak konu bu kadar kolay değil, o zaman da sorulur, "ben gazeteciyim" diyen  Atilla gazeteci midir?

 

Peki de, Gazeteci Örgütleri, bu olayın neresindedir? En sağdakinden, en soldakine kadar herkes ,sus pus. Oysa olayların ta başından itibaren kayıtsızlar. "Peki neresinden katılalım?", diyebilirler.  O zaman da onların da gazeteciliklerinde sorun vardır ve onların adına uzun süre ÇGD yönetiminde, hatta Ankara Şube Başkanlığı’nda, Çevre Gazetecileri Derneği, Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği yönetiminde Kültür ve Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği Başkanlığı’nda  bulunmuş kişi olarak bari ben sorayım.

 

Bir gazeteci, başka gazeteciden  bilgi alabilir mi? “Paslaşırlar” diyecek çıkar. Peki, alan kaynağını sormaz mı?,  "Söylemiş işte" diyen çıkar. O halde meslektaşından bilgi alan, o kaynağı arayıp “çek” etmez mi? Bir başka gazeteciye ne kadar güvenir? “Çek etti , Evet, şu gitti saraya dediyl ya" diyen olacak. “Kanıtın var mı?” diye sormaz mı?

 

Sormuyorsa gazeteciliğinde sorun vardır, bu bir fırın ekmeği yemiş, “Onca yıl şurada,burada gazetecilik yaptım” diyen “allı, şanlı”, “gazeteci  yöneticisi”,”köşe yazarı”,”büyüğü” kişinin.   

                     

Peki de,  bu olay, neden ara verilip, tekrar ısıtılıyor? Bu konuda en çok zarar gören, görecek olan CHP. O halde neden CHP mahkemeye gitmiyor? Ben öyle hem sembolik bir tazminat alınsın da demiyorum. "İçeri de girsin" demiyorum da, en kötüsünü söylüyorum,  iddianın sahibi Atilla, “Tarafsız Bölge” de iddialarının arkasında durduktan sonra, tartışmaya katılanlardan gazeteci olanların hemen hepsi, birer siyasal partinin sözcüsü gibiydiler. Utandım…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI