Bugun...


Ali Tarık HATİPOĞLU


facebook-paylasSEVİNEMİYORUM
Tarih: 24-06-2019 14:33:00 Güncelleme: 26-06-2019 01:18:00


Heyecan duyamadım. Belki de "Bundan sonra ne olacak?" diye…Sevinemiyorum kısacası. Neden mi? 

 

İmamoğlu’nun zaferini, Kılıçdaroğu’nun konuşmasını takip ederek, izledim. Geç saate kadar farklı kanallardan yorumlarıda aldım. Özellikle "havuz medyası ne diyor" diye. Nasıl panik içindeler?

 

Geç saatte ise, daha on yedi yaşındayken okuduğum  “Ali ile Nino” romanının,  filme çekilmiş halini izledm. Yazar Azeri Türkü, Kurban Said. Yıl 1918-19… Bir aşk hikayesi ama aynı zamanda halkların dostluk öyküsü.  Ali, Azeri bir beyin oğlu  ve Gürcü kızı  Nino’ya aşık olur. Geri planda bölgede ki Azeri Gürcü ve Ermeni halkları arasında dostluğu ve sonrasında olan savaşı. Azerilerin bağımsızlığı ilanı ve SSCB adına Rusların Azerbaycan' a girişi. Ali' nin ölümü ve Nino’nun Gürcistan’da ki  ailesinin yanında aşkından doğan iki çocuğu ile bu ölümü hissedişi. Ali’nin babasının "Atıma bir başkası bindi" diye atı öldürmesi ve Türklerde at kültürü…Ermeni arkadaşının sonra Ali'ye yardım ederek,arabasıyla  Nino'yu kaçırmasına katılması.

 

Çipras. Meis adası için Türkiye’ ye posta koymuş. Emperyalizm doğu Akdeniz'e petrol ve doğalgaz için " Kan kokusu almış kurtlar" gibiler. Tıpkı 1900’lerin başında Hazar  Denizi’nde  Azeri petrolünün kokusunu alan Ruslar gibi. Beka sorunu var mı? Var. Emperyalizm, enerji kaynakları ve stratejik konumu gereği Türkiye ile sorunlu. Ancak ülkemiz bunu anlamayacak kadar cahil ve paragöz. On sekiz adayı verdiği gibi ülkenin Doğalgaz ve Petrol çıkarlarını da Fransız,İsrail,Yunanistan’a vermeye hazır. Yeterki yalan, talan, rantçı çarkı dönsün.

 

Bir ülkenin başındaki kişiye ait İsviçre' de beş ayrı hesaptan sözedilip, yazıldı,çizildi. Kanıt olmadıkça, söylenenler spekülatiftir. Böyle birşey varsa, o para bu  ülkenin parası, geri alınmaldır.  Kaybeden aday Binali’nin, akıla sığmaz, 30 milyar dolarından söz ediliyor. Hani şu ülkenin başında olan adamın damadını yatında misafir ettiği sosyal medyada paylaşılan oğlunun üzerinde, dev bir servet olduğu ifade ediliyor. "Akıl dışı rakamlar" dedim ya. Bunun da somut kanıtı yok. Bilinen ve gözlenen ise, başlangıçta hiçbir şeyi olmayan iki siyasi kimliğinde yakınlarının hızla, hem de kıyaslanmayacak derece de, zengin olduğu. Umarım tüm iddialar boştur. Boş değilse, bu kadar haksız kazanç sağlayan, sağlama durumunu, konumunu korumak için  herkes herşeyi göze alır ve  yapar. Varlığını korumak için,kan kokusu alan emperyalizm kurtlarından farklı değildir yaptığı,yapacağı.

 

Peki nasıl sevineyi? Kürt sorunu var. Hastane de dost olduğum,kaybettiği ayağından çok kez ameliyat olmuş Kürt biri ile hastanede yine karşılaşıyorum. Birer çay içimlik sohbet ediyoruz.

 

Hemşehrisi eski milletvekili, -kendisi inkar etmesede- kırk bin dönüm arazisi olan ağa torunu. Ağa olan babasının dedesi Doğu’da Ruslar’a karşı savaşmış 19115-16’da ve 23 madalya almış,başka şey daha almış,aldığı kurşun yarası, o yaradandan da ölmüş. Oğlu veya torunu ise,Ağrı isyanına katılmış.Kürt dost, "Ayağım dondu" demişti, belki de koptu.  Ne önemi var? Ülkesini seven onurlu bir dedenin torunu. O halde Kürtler, bu kadar dünyada bu kadar aç kurt varken ve kurtlar Türkiye’ yi hedef tahtasına oturtmuşken, neden yine dost olmayacağım insanlar olsun ki. Bu ülke de beraber yaşıyoruz, bin yıllık dostluk varken. "Eski dost düşman olmaz" der Türk sözü. Hele Türk şehri olan  İstanbul'un, Türkler kadar olamasa da, nüfuslarından dolayı en büyük Kürt şehri olarak anılması sözkonusuyken.

 

Kürt dostum diyor ki “Sol, Kemalizm’den kurtulamadı” , Doğruydu. Oysa  Kemalizm olarak değilse de, Atatürk çizgiisyle değişik toplumların idolü olmuştur.   “En azından sizde sol kadar Kemalist’siniz, onun izlediği yolu ve taktikleri izliyorsunuz. Bağımsız olmak için konjöktürden yararlanıyorsunuz, Türklerle temas ediyor, ikna edebildiğiniz ölçü de amacınız için kullanıyorsunuz. Dışgüçlerle temas, hatta destek alma halindesiniz, kısaca milliyetçisiniz” 

 

Ancak toplumsal hafıza en büyük handikaptır ve unutmaz.  Türkler’in önemli bölümü Alevi kökenli. Ataları Turukulardan İç Asya’ya, Asya’dan tekrar Anadolu’ya taşıdıkları kadim kültürleri, inançları. Gerçek Türk kökenli olan her sünni inanca dahil kişi bile, Türklerin tekrar ata yurdunda tutunmasını sağlayan, hatta Balkan coğrafyasında yayılmasını sağlayan Alevi inancının, nasıl bağnaz Kürt -Sünni inancı ve işbirlikçi egemenler tarafından boğulduğunu bilir, halkının sadece bu nedenle kılıçtan geçirildiğini, yakıldığını, zorla sünnileştirldiğini unutmaz. Sonra Kürt dost diyor ki "Aslında Atatürk yalnız adamdı, kuşatılmıştı. Başarmak istediklerini başaramadı. Çakmak, Karabekir,İnönü ve Bayar istemediler” Bende doğruluyorum, “Evet” diyorum, Bektaşi kökenli olan Atatürk çaresizliğe düştü, ağır baskı altındaydı, içki o nedenle tek dostu ve güç aldığı, kararlı olmasını sağlayan araçtı. Sonra hastalandı, bu baskı yüzünden ve bir söylentiye gore de zehirlendi. En azından bu ülke de  yüzde elliyi geçen nüfusa sahip, bilimsel ve   laik yaşama yanlısı bir kitle yarattı ”

 

Sonra her ikimizde  susuyoruz, görüşmek üzere seçim gününe randevu veriyoruz. Ama arıyorum, dönmüyor, belki de bu konuda konuşmalarımız canını sıktı,kim bilir?

 

Kısaca beka sorunu bu iktidarın bekası değil,varlığımızın bekası. Aç kurtlar koku almış, etrafımızda dönüyorlar. Zayıf olamayız,kim ne derse desin. Çünkü böylesine durumdan devrim  değil, bu dünya konjöktöründe  ancak köleleşme çıkar. Çözüm ise bu ülkenin temel halkının, temel olmuş bir başka halkla, dost halklarla güç birliği yapması. Bunun içinde öncelikle öz kimliği alevilikle barışmak zorunda. Bunun yanında demokratik, anayasal,güçlü, gücünü de temel hakları kabul etmesinden alan bir ülkü etrafında herkesi bir araya getirmek zorunda.

 

Sevinemiyorum.

 

İmamoğlu kazandı, oysa sevinmem lazım. Belediye meclisi tufeylilerin ağırlığında. “Topal Ördek” sözü bir derece doğru. Çalıştırmayacaklar. Ancak ne yapabilir İmamoğlu. Yalnız adam olmamalı, kuşattırmamalı kendini.  En az maliyetli olan, İstanbul Kültürü' nü yeniden canlandırabilir, yeni gelenlere de kazandırabilir. Bu benim için yoldan, köprüden, boğaz geçişli oto ve raylı taşımadan önemli. Çevreyi koruyabilir. Yeni havalimanını açan mantık neden Kuzey'e bu havaalanını taşıdı. Oysa " Ek peron konararak Atatürk Havalimanı pek ala çalışabilir" demiş dönemin Türk Hava Yolları Genel Müdürü, Binali’ye… O halde dertleri neydi? Dertleri, Kuzey Ormanlarını, 13 milyon ağaç kesilerek yapılan yeni hava limanının sonrasında,,yok ederek, iki katlı villalara açarak, para toplamaktı. Para devlet kasasına girecek miydi? Sanmıyorum, en azından hatırı sayılır bölümü girmeyecekti.  O hade yapılması gereken, bu İstanbul’un akciğeri Kuzey Ormanları’nı korumak olmalı. Dahası tüm İstanbul’da çevre korumayı  öne çıkarmalı, çevre kültürünü yaymalı.

 

Sevinemiyorum, çünkü, İmamoğlu’nun önünde bir de kadro meselesi var.

 

Bence liyakata önem vermeli. Çoğu liyakat olmaksızın doluşmuş olan kadroları, bankamatikçileri çıkartmalı. Çetin olacak bu süreç. İzliyorum, Beylikdüzü mitingini. Gençler var. Yıllarca iktidar tarafından dışlanmış eğitimli, liyakat sahibi gençler. Bunlar iş istiyor. Her yönetim kendi kadrosuya çalışmalı. Onlar çalıştılar. Başka kadrolardan varsa da aralarında, onlar da ya teslim olmuşlardı, yada duruşları riskli işlerde emniyet sübabı gibi bilgisinden yararlanmak içindi. Karar mekanizmasında olamadılar çoğu kez, ranta açık kilit olan yerlere kendi kadrolarını getirdiler, hem de işi bilmemesine karşın.  Aynı çizgi, sadece liyakata önem verilerek de olsa takım tutarcasına sürdürülmeli. Hayatın doğası bu. Yoksa iktidar olunamaz, beş yıl sora SHP’li belediyeler gibi, söner gider.

 

Basında panik var. Erdoğan’dan çok yardakçılar, yalakalar panik halinde. Bir iş adamı, üstelik de sol görüşlü. Dün, iki de bir, diyordu ki, "Şu damat Berat'ı görünce, ona bağıracağım". Nedenini anlıyorum. Müteahhit ya, ya devletten alacağını alamazsa…  Hakan Çelik, NTV, konuşuyor. Seçim istemiyor. Vücut dili ile de kendini göstererek, "Maddi sorunlar var" diyor. Beter ol! Her ikisine de bunu, diyorum… Yani.bu sonuçtan en çok yardakçılar zarar görecek ve  kaybedecek

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. ATATÜRK
 2. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 3. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 4. Harmandalı
 5. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI