Bugun...


Hacik KARAGIN


facebook-paylasKADIN CİNAYETLERİ BİR EKONOMİK TRAVMA…
Tarih: 05-12-2019 11:03:00 Güncelleme: 05-12-2019 15:25:00


 

Uzun zamandır yazmıyordum. Küsmüştüm ana yurduma. Ama bir kadının ,hem de genç,eğitimli,sanatkar kadının hiç beklemediğim bir yerde, Ordu kentinde öldürülmesi , beni yazmaya itti.

 

 

Ceren Özdemir, Üniversite öğrencisi,Balerin… 19 yaşında.  Ordu’da evine giderken kendisine takip eden bir kırk yaşında şehir eşkiyası  tarafından öldürülüyor. Üstelik Ordu’da… Ordu’yu iyi bilirim, memleketim. Gece geç saatlere kadar Ordu’nın köklü ailelerinin merkezi olan eski Fidangör ve geçen yıl gittiğim de merkezden Ulubey yoluna kadar uzanan, daha çok yeni zengin  ve elitler ile  yoksul halkın yan yana yürüdükleri yeni yaya bölgesi yeni Fidangör yaz aylarında geç saatlere kadar hareketlidir ve hele belli saatlerde tıklım tıklım dolar.

 

Neden Fidangör? Tarihsel olarak Taşbaşı adı verilen denize cephe ,Ermeni, Rumlar ve bürokrasiyi oluşturan Türklerin karışık oturduğu ,Boztepe’nın eteklerinde ki bu yerleşkeyle, daha çok da Ermeni ve Rum tacirlerin oturduğu Düz Mahalle’nın hemen bittiği yerde,Boztepe sırtlarında ki yaslanmış Selimiye,devamında ki Bucak, tarihi mekanlara ev sahipliü, yaparken, askeri erkanın yerleştiği Boztepe eteklerinde ki Zafer-i Milli adıyla anılan mahalde ki ahalinin sahille buluştuğu yegane yer Fidangör. Taşbaşı’nda ki denize cephe , bir zamanlar suların zeminine vurduğu, Fidangör’e iki yüz adım kilise ile yine hemen Fidangör’e elli adım uzalıkta ki kilise,Vali Konağı başta taş ve ahşap konaklar,köşkler, Ordu’nun çok kimlikli, çok kültürlü  kimliğinin Fidangör’e nasıl yansıdığının göstergesi. O tarihi zamanlarda da, son gittiğimde ki gibi  gençler, bu dar cadde üzerinde k alanda pastanelere giderek renkli kıyafetlerle yaşıtlarına kendilerini beğendirmeye çalışırken, modern kıyafetli şemsiyeli kadınlar burada ki Pazar yerinden veya esnaftan  alış veriş yaparlar, paskalya festivallerinde boyadıkları yumurtaları msülümanı ,hristiyanı neşe içinde birlikte ktlarlardı.. Yani o tarihi zamanlarda , herkes fidan g,b, gençleri görmeye gelirmiş. Aralarında Ordu’ya, Cumhuriyet öncesi  yüzlerce yıl, Cumhuriyet’ten sonra onlarca yıl çoklu modern bir kültürü bahşetmiş kültürden insanlar da yer alırmış . Ancak, Cumhuriyet öncesi yaşanan etnik çatışmalar, sonrasında yaşanan mübadele, milliyetçilik, Ermeni ve Rumların kenti boşaltmasına neden olurken, yine de halkın bütünsellik içinde davranması sonucu bazı kalanlar olsa da, en azından edinilen kültür uzun süre yaşamaya devam etmiş. Ne zamana kadar?  12 Eylül darbesine kadar. Türkiye’de toplumsal değişimin miladı, gericiliğin güçlenmesi, bu tarihten sonra, Suudi Rabıta örgütlerinin, Fetö örgütlerinin , tarikatların beslenmesi için modern halka benzeri az bulunan baskı uygulanması ile bu dokunun bozulmasıyla başladı.

 

 

1980 sonrası Ordu ve ilçelerinde  yapılan baskı ile  bu çoklu kültürel yapıyı taşıyan insanlar, ülkenin değişik büyük kentlerine dağıldı. Kalanlar eski Fıdangör ile Köprübaşı arasına sıkıştılar. Kırsal kesimden baskılar sonucu, toplum mühendslerin planları sonucu,büyük göç yaşandı. Darbe öncesi solla anılan ve göç sonucu daha çok Bucak ve Selimiye’yi tümleyen varoşlarda yerleşen, olanaklarını tümden yitirmiş çaresiz insanlar, kentlerde  havuç ile sopa arasına sıkıştırıldılar. Onlara ya tarikatlar, ya da cezaevleri gösterildi. Fetöcüler, diğer tarikatlar, bu çaresiz insanları ev ev dolaşarak, yetişkin oğulları cezaevlerinde olan bu insanların yeni yetişen diğer çocuklarına eğitim, onlara iş, para imkanları sunarak saflarına kattılar.

 

Peki ne oldu? Darbe sonrası genlerin devam eden kuşakları, bağnazlığın, cahilliğin, gericiliğin kucağına düşerek, Ordu’nun bu cinayete kadar renkli ,modern yaşamına diş bilemeye başladılar. Onlar gibi olamayacaklarını görüyorlardı, anne ve babalarının anlattığı o yakın geçmişin onurlu yaşamına da dönemeyeceklerini biliyorlardı. Zengin olmalıydılar. Çıkarlarına göre hareket etmeliydiler, çünkü ne eğitimsel,ne kültürel, ne de sosyal birikimleri vardı sınıf atlamak için.. Kadınlarını kapattılar ama eskinin muhteşem günlerinin devrimci anlatılarıyla, az ötelerinde varsıl, varsıl olmasa da eskisi gibi dik yaşayan ve hala iktidara karşın kadın,erkek çağdaş yaşamı sürdürenler arasına sıkışmışlardı. İktidarın da cesaret vermesiyle, istediğini yapma olanağını, liberalizmin yaşam biçimini  kendilerine vermesiyle de, her şeye sahip olabileceklerine boş bir şekilde, hoş bir şekilde inanıyorlardı. Bu muktedir olduklarını sanma, bir cinayetle daha sonuçlandı işte. Geçen yaz, gece geç saatlere kadar, daha çok eski , az da olsa yeni Fidangör civarında dolaşan şortlu, derin dekolteli, göbekleri açık, daha çok da yaşadığım Fransa’da o derece cesaretle dolaşabilecek örnekleri olabilecek, gördüğüm özgür kadınlar zor çıkar sokağa artık.

 

Altında yatan ne bu kadın cinayetlerinin? Ordu özelin de değindiğimiz  12 Eylül mü temel sadece? 12 Eylül faşizminin rolü tamam da, sadece 12 Eylül değil, bu sapık ve katilleri bile bile besleyen, 1950’lerden sonra  iş adamı postuna bürünmüşlerin, kan içici eski egemen ağalıklarını şehirlerde, metropollerde sürdürmek  isteyenlerin yarattığı siyasi iklim ve kültürel baskı.

 

Temel olan ise ekonomi.  Kentlere doluşan çoğu kırsaldan gelen aç kitlelerin yetişkin genç bireyleri,aşağılanma yaşıyorlar. Erkekse boy,pos, bıyık, kadınsa, kaş,göz,et,but, bu göçener de dikkat çekecek kadar var da, anlayamadıkları neden en kötü işleri çok ucuza yapıyorlar, neden köylerinde olduğu gibi köyün ağası,beyi,efesi, yiğidi, söz dinleneni, bıçkını ,endamlı güzeli itibarını görmüyorlar. Anlayabilmiş değiller.Saygı neden duyulmuyor diye soruyorlar da,bunun eğitimsiz oldukları ve ekonomik güçlerinin olmadığından olduğunu düşünmüyorlar. Bu içlerinde bulundukları durumun, o kendilerine özgürlük diye sunulan liberalizmden kaynaklandığını düşünmüyor bu yeni sefiller. "Güçlüyüz, kuvvetliyiz, herşeyi alırız" diye düşünüyorlar. Saldırıyorlar, herşeye, yağmalamak istiyorlar, herşeye sahip olmak istiyorlar, ancak ağalık sistemleri düşündükleri gibi işlemiyor. Milliyetçi oluyorlar, dolmuyor, İslamcı oluyorlar, yine başat olamıyorlar. IŞİD’çi oluyorlar, hiç olmuyor. Kendilerine güvenleri yıkıldıkça da "ölüm"diyecek kadar karşısındakilere, farklı olana düşman oluyorlar.  Maphus damlarında bileniyorlar, kaçıyorlar, çıkıyorlar, kendilerini terk eden kadınlar başta , onları kabullenmeyen herkese saldırıyorlar.

 

Oysa  siyasi gerici hükümetler, gerçeği saklıyor çeyrek yüzyıldır. Zaten biraz da onun için iktidar yapıldılar. Onlara ekonomik olarak bir şey sunamadı darbe. Hiçbir iktidarda sunamazdı. O halde gericileştirmek gerekiyordu ama o gericiliğin vaatleri de yerine gelmiyordu. Kafirlerin malları ve güzel kadınlarına sahip olamıyorlardı. Cezaevlerine dolmuşlardı, her girişimlerinde. Bunun için MHP af yasası diyordu ama semiren feodal ağa ve derebeyleri  iş adamı olduktan sonra onları tehlike olarak görüyordu,cezaevlerinden  çıksınlar istemiyordu. Ancak o milliyetçiler gibi onlarda yedeklemek,askerleri haline getirmek istiyorlardı, kaybetmek de  istemiyorlardı, zorla, haksızca edindiklerikazançları. Onlara vaatleri şuydu sistemin, sistem hepten değişecek, İslamiyet’e göre yaşayacağız. Kadınlar okullardan alınacak, eğitim verilmeyecek, kaba kuvveti olan cahil daha muteber olacak, gücü yettiğinden zor alacak ama zorl alacak. Kurallar olacak , kutsal kitaba göre, kafirlerden alınanlar hariç, başkasının malını alan,çalan, ağır cezalandırılacak.

 

 

Yakındır iktidarın,  "bu kadın cinayetlerinin nedeni kadının özgürleşmesi, eğitime girmesi, çalışması ve para kazanmasıdır"demesi. Hazır ol, her şeye, benim yalnız vatanım… 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI