Bugun...


Hacik KARAGIN


facebook-paylasLA CASA DE PAPEL…
Tarih: 01-10-2019 13:51:00 Güncelleme: 01-10-2019 14:20:00


 

TV’ler,, iktidarın ekonomiyle ilgili gerçeklerle uyuşmayan pembe değerlendirmelerini parlatmakla meşgul.  Dolar politikası rekabetçiymiş. Yok efendi yastık altını çekmek gerekirmiş. Yok efendim enflasyon hedefi yüzde beşmiş.

 

Hedefi tutturmak çok kolay. Çalışan ve asıl sistem savunucularının hedefinde olan çalışanlar, enflasyon altında eziliyorlar. Temel gereksinimleri olan, gıda,ilaç, insan sağlığına uygun giyim, eğitim, otomotiv  de dahil taşıma, tatil, ısınma ve barınma da fiyat artışları bazı kalemler de yüzde yüze yaklaşırken, neredeyse ortalama yüzde elli. 

 

Peki de yüzde beş nasıl tutturulur? Halkın alım gücü düşük, beyaz eşya, silah sanayi,konut, endüstriyel ürünler bunlarda artış , üretimde ve tüketimde olmadığından yüzde beşlere düşebilir.

 

Damat hayali rakamlarla konuşuyor, Nasıl oldu da damat yerinde kaldı. Sağır sultanın duyduğu skandal söylentisine  karşın.  Belki de h,ç  böyle bir şey olmadı. Haddine mi? Haydi, duygularını bastıramadı, bu durum da ise kayınpeder ikna edildi. Peki, kimce? Bence kardeşler devreye girdi. “Olur böyle şeyler” denildi.

 

Haydi, burada bir senaryo çizelim. Kardeş devreye girer. “Bize dört kadına kadar nikah serbest, cariye ise sayısız denildi. Kim yapmadı ki, senin için bile skandal  oluşturan  söylentiler olmadı mı ?” denildi. Oğullarının öfkesiyle, başta tavırlı olan, ancak hayat akışı içinde her şeyi sineye çeken ve açık kapı bırakan, temel hayat anlayışını  pragmatizm, ne olursa olsun, ortak çıkar için uzlaşma olarak oturtan kayın peder, bu sözlerle  yumuşatıldı? Ona “ Biz komünist miyiz? Bak, evde her gece seninle aynı anda bir dizi  izliyoruz. ‘La Casa, de papel’… “

 

 Devam eder, iknacı sonra. “Ne görüyoruz dizi de?  Komünistler. Görüyorsunuz ki , bizim sokağa yönelik , gençlere yönelik söylemlerimizle şiddetle karşı çıktığımız anlamda, ‘ahlaksız’lar. Kadınlarının ağzı bozuk. İstedikleri erkeklerle birlikte oluyorlar. Aldatıldılar mı? Üzülmüyorlar. Af etmiyorlar ve cezalarını da, aynı yöntemle, ancak intikam duygusuyla değil doğal akışı içinde, kendileri kesiyorlar. Böylece ortada hiçbir cinayet falan olmuyor.  Diyelim ki, hanımını aldattın, senden ayrılabilir mi? Başkasıyla sen aldatırken, o da aynısını yapar mı? Yapmaz, yapsa da intikam için yapar. Sen de sana kızdığından dolayı  birlikte olduğu adamı öldürtmez misin?  Öldürtürsün. Bu bizim kültürümüz, komünistlerde olmayan. Doğrudan öldürtemezsen de, kanser yaptırmaz mısın? Senin kızında olsa,  ne kadar sevsen de, yetenekli olsa da, bizim kadınlarımız onlar, erkeğin emrinde olur. Komünistlere göre küçük yaşta kızlarla, oğlan çocuklarıyla, akrabalarla cinsel ilişki kabul edilmezken, bizim öğretimiz doğadan esinlenir, çünkü Allah böyle yaratmıştır, düzen kurmuştur. Ancak biz imsanız, doğanın bile  sınırlarını aşarız ”

 

Sonra ekler. “Biz de paralı kanal Netflix’de izliyoruz diziyi kafa dağıtmak için  seninle, Aslında bu kanalın parasını arttırmak lazım. O dizileri izleyen gençler sokağa dökülür, eylemlere girişir. Yani toplum için tehlikeli mesajlar içeriyor. Bir yandan da yapmayı düşünüp de aynısını değilse de benzerini yapma düşüncesini oluşturuyor.  Baktık olmadı, kanalı kapattıralım. Tehlikeli, bak sen ve ben bile diziyi izlerken  eylemcilere hak veriyoruz. Böyle yapımlar olursa, yakında biz de komünist olabiliriz. 12 Eylül öncesinde gençlere kitaplar, bu tür filmler yön vermedi mi?  ”

İşte Berat, o kadar ekonomiden ,sosyal hayata kadar becerisizliklerine karşın, yine koltukta. Diyorlar ki TRT’yi Berat ile Bilal yönetiyor. Bazı birimler onun, bazı birimler de oğlunun kontrolünde. Berat her zaman ki gibi gerçeklerden uzaklaştıkça yaptığını yapıp, boyun kırarak, söylem çekiyor. Ekonomistler sıraya dizilmiş, övüyorlar. Tüm medya kanalları emrinde. Daha ne olacak?

 

Erdoğan içte Fetö, dışta ise Kaşıkçı cinayetlerini demoklesin kılıcı gibi kullanıyor.  Otomotiv ve uçak söylemi, haliyle aç insanları oyalıyor. Suudileri para getirmesi için, içerde de muhalifleri sessiz olması için bu hava da asılı  kılıcı sallandırıyor.  Sınırın bir türlü ötesini  güvenli bölge yapamayan iktidar, sürekli gündemde tutarak içerde insanları oyalıyor.   Dış borç patlamış, dış kredi bulamaz durumdayız.  İtibar sıfır, bir ABD,bir Rusya bir de Çin arasında sallanıyoruz. Abdülhamit dönemi gib.Abdülhamit  bu “başarılı” gösterilen politikası sonucu 1.5 milyon kilometre kare toprak kaybetti. Başta da Yahudiler’ e verdi. Yahudiler Urfa’ da doğum yapıyormuş. Araştırılmalı. Topraklar aldılar.

 

“La Casa de papel” bence herkesce izlenmeli.  Mantık hataları olsa da bütünüyle zor bir senaryoyu yönetmen başarıyla gerçekleştirmiş. Bir grup komünist İspanya Merkez Bankası’nı hem de st üste iki kez soyar. Birinci soygunda 1 milyar Euro’ya yakın para, oldukça zor koşullarda ufak tefek hatalara karşın başarılı planla tereyağından kıl çeker gibi basılıp, banka dışına çıkarılır. Sonra ise halka bu para bir sürpriz yöntemle dağıtılır.   Devamını anlatmayayım,izleyecek olana sürpriz olsun. Yoldaşlığın nasıl bir duygu olduğunu anlatan br dizi. Tabi k bizm havuz ve dışı medya da gösterilemez. Çünkü o duygusallık toplumu harekete geçirebilir. “Bella Çav” şarkısı ile.

 

İstanbul’a geldiğime pişman oldum. Bir de deprem olmadı mı? Deprem her alanda, yakında  Endonezya’ya her anlamda benzeyeceğiz,korkarım. En iyisi ben, “Coğrafyanın kader olduğu” sözüne istinaden verimli düz ovaya yerleşmiş, fay hatlarının olmadığı Frankların coğrafyasına döneyim.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI