Bugun...


İskender Kaya


facebook-paylasNE SEÇİMİ?
Tarih: 07-05-2019 09:30:00 Güncelleme: 27-05-2019 23:41:00


AA muhabiri, NTV’ye konuşuyor. “Elhamdülillah arkadaşlar boşaltmıştı demez mi?” Gazeteciliğin dilinin sınırını zorluyor. Oysa gazeteci toplumda farklı düşüncelerden, inançlardan insanlar olduğunu bilir. Nesnel bir dil tutturmak zorundadır, tarafı vardır ama tarafını gözüne sokamaz. Bu kullandığı dil ancak nüfusun yüzde yüzünün Müslüman olmak zorunda olduğu ülkelerde geçerli olmaktadır. Oysa Türkiye’de halk laik demokratik cumhuriyet şemsiyesi altındadır henüz. 

 

Üstelik Anadolu Ajansı(AA) Cumhuriyet’in kurtuluşuna giden yolda, Kurtuluş Savaşı sırasında kurulmuş bir habercilik örgütü. Yani henüz laik olan ülkenin devletinin resmi kurumu.  Peki öyle demekle ne yapmak istiyorsun? İçerde ki taraftarlarına mı mesaj vermek, yoksa ben şeriat dili kullanmak istiyorum mu demek? Hangisi? İkisi birden mi?

 

Diyelim ki şeriat ülkesindesin ve inandığın içinde sistemine  böyle giriş yaptın haber verirken.Sormazlar mı sana? Ya da bıyık altından gülmezler mi? “Şu Filistinlere de deseydin de,onlarda boşaltsalardı ve  bomba başlarına düşmeseydi” diye. Ben buna “zeka ilgili” diyerek yaklaşabilirim, en iyimser olarak.

 

Cumhurbaşkanı İsrail’in Filistin’i bombalamasına tepki gösteriyor,sözlü. “Elhamdülillah” demek olmuyor sözde gazeteci. Tavır, ona el uzatmakla, hatta fiili müdahale ile olur,samimiysen. Yoksa İsrail' den cesaret madalyası almak ve iki yüz bin dolar ödül almakla olmaz.

 

1980 yılında ekonominin mimarı olan Özal, 24 Ocak karalarını açıklamıştı. Ücretlilerin maaşları bu kararlarla enflasyona ezdirilmek istenmişti. İşçi sendikaları güçlü ve örgütlüydü.İzmir’de Tariş İşçileri direniş yaptı iş yerlerinde. Direnişe devrimci öğrenciler de destek verdi. Bunlardan biride İsmail Levent Aksan’dı.Geçen gün ölümünü duydum ,tarihlerden 5 Mayıs…Aklıma N.Hikmet’in   "Bu bir türkü...Toprak çanaklarda, Güneşi içenlerin türküsü..." şiiri geldi, duygulandım. ABD’nin “Bizim oğlanlar başardı” dediği 1980 darbesi yıllarında Buca Cezaevi’nde birlikte yattık ama o ayrı koğuşta olduğundan görüşemedik. Anlatacağım,şu ki,bir bir uçuyor, eski yol arkadaşlarım güneşe...
 

Aynı gün Deniz Gezmiş ve iki arkadaşı idam edilmişti.Bir başka darbe 1971 darbesi, yine ABD’nin “Oğlanları” iş başında. ABD’nin bu politikasına başkaldıran ve tam bağımsız Türkiye diyen üç genç. Devamında nice bu ülkenin aydınlık yüzlü gençleri darbece öldürüldü. Tıpkı 1980 ile 1084 yılları arasında olduğu gibi.  Şair Atilla İlhan, "Mahur Beste" adlı şiirini Deniz ve arkadaşları için yazmıştı. Ahmet Kaya ise bugün herkesin yüreğini kanatan bir beste ile anlatmıştı,o kıyamı.
"güneşten ışık yontarlardı, sert adamlardı, hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı. gittiler akşam olmadan ortalık karardı. ........"

 

Doğu’da ve başımıza bela edilen Afrin’de askerler ardı ardına ölüyor.. Mardin’de yola konulan patlayıcının parlaması sonucu ölen dört polisten biri, bu belayı başımıza siyasetçiler sardılar. cenazeme siyasetçiler gelmesin” diye vasiyet mektubu bırakmıştı.

 

İstanbul’un çiçeği burnunda sabık belediye başkanı ,belediyeden beslenen vakıfları açıklamıştı, mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilmişti. Hayır kurumu değil ki, vakıflar, cep doldurma kurumu. Devletten başka hayır kurumu olamaz. Gerisi sahtekarlık. Jetskilere binen, Tayland’da marinası olan onlar. Vakıf başkanları Türgev vs soğan ekmekten maaşla edinilmeyecek trilyonlarca TL,milyarlarca dolara. Bunlardan biri de Fetö idi,o gitti Menzil, Nakşibendi, Süleymancı, altı kolları Muradiye vs geldi. Muradiye Vakfı, ihalelerden pay aldı, bağış diye...Hayır işleri, kişiye bırakılmayacak kadar önemlidir. Bırakıldı mı ne olur? Ensar Vakfında olduğu çocuk tacizcileri çıkar.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI