Bugun...


Saniye DOĞUKAN


facebook-paylasANKARA’DA GAZETECİLER SAHİPSİZ Mİ?
Tarih: 26-09-2014 00:32:00 Güncelleme: 26-09-2014 00:32:00


 

Ankara’lı gazeteci olarak mesleğe rüzgarlı sokakta  başladım.Sokağın havasından mı suyundan mı,gazeteciliği layığıyla yapanlardanmı bilinmez,bir başka güzellik kalite ve arkadaşlık vardı. Yıllar geçti sektör Çankaya ve diğer ilçelere doğru kaydı.

Bir zamanlar belli kriterleri savunan veya bize gazeteciliği anlatan ablalarımız,abilerimiz belli başlı gazetelere ve İstanbul’a transfer olduktan sonra değişmeye başladı.

Ankara’lı gazetecilerin sorunlarını ve bizleri unutmaya başladılar. Bakıyorum İstanbul’da gazetecilerin aldığı haklar ve fırsatlar Ankara’da yok,sanki biz taşra gazetecileriyiz  Türkiye’ninde merkezi İstanbul.Cumhurbaşkanlığı,başbakanlık ve diğer kurumlar burada olduğu halde gazeteciliğin kalbi halen İstanbul’da atıyor.

Dünyada başkentin gazetesi olmayan tek yer Ankara herhalde. Her gazetenin merkezi İstanbul ve onlarında birer Ankara eki var.

Elimizdeki hakları savunacak ne kurum, ne sendika nede  cemiyetler var. Savunmaya kalksalarda  birkaç duyarlı gazete haricinde seslerini duyuramıyorlar.Artık kapıyı çalacak ne ablamız, ne abimiz kaldı. Kimine yandaş,kimine paralel kimi ne de aman yaramaz deniliyor.

Gazetecilik artık herkesin cebinde basın kartı olan, daha önce  sektörde hiç görmediğimiz kişilerin televizyon ekranlarında ve gazetelerde birden bire boy göstermesi ile ayrı bir hal aldı. Biz 20 yıldır yalnız bu mesleği dişimize tırmağımızatakarak,hiçbir şekilde ödün vermeyerek aç kalarak,açık kalarak yaparak yanlış mı yaptık acaba. Fakat biz büyüklerimizden böyle gördük.Geçen gün gazetemize gelen duayen gazeteci yazarımız Orhan Selen abime de  bu şekilde dert yandım. Ya siz bize yanlış gösterdiniz,ya da bu işte  bir terslik var dedim. O da bana hayır biz doğru yoldayız sen  gazetecilik yapmaya devam et dedi. Bende onun dediğini yine yaparak başkentte gazetecilik yapmaya çalışıyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. ATATÜRK
 2. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 3. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 4. Harmandalı
 5. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI