Bugun...


Sebahattin Yılmaz


facebook-paylasMACRON
Tarih: 28-10-2020 09:50:00 Güncelleme: 12-01-2021 23:26:00


Bir arkadaşım Kore' nin Dünya çapında otomotiv vs firmalarını sayarak, "Neden geriyiz?"demiş. Diğer bir arkadaş Fransız karikatür dergisinin Erdoğan ile ilgili karikatürün olduğu kapağını, karikatürü göstermeden, sadece derginin adının gözüktüğü şekilde paylaşmış ve "Kar hırsıyla duygu sömürüsü yapıyor" demiş.

 

Bu nedenle birkaç şey söyleyip,ezber bozayım da, düştükleri yanılgıyı anlatayım. Kore, dikta ile otuz yıl ABD' nin güdümünde sömürülerek yönetildi. Bu sürede teknolojiyi öğrendi. Oto yedek parçacılığından, oto üreticiliğine geçti. Japonya' da savaş sonrası. Çin' de hatta. Sscb diktası ise Rus kapitalizmi'ne yaradı. Her üçünde de dünyayı destekleyen kültür ve din ideolojisiydi. Türkiye' nin handikapı "Bağımsız olacağım" derken, o özenilen batı tipi demokrasiyi hedeflemesi nedeniyle, daha cumhuriyetin ilk yıllarında yabancı sermayeye, ardından yarı sömürgeciliğe "evet" demesi. Eğer bu doğru bir yolsa, Tayyip doğru yolda. Yok sadece demokrasi diyorsak hala, Macron haklı. 

 

Ancak Atatürk' ün hedefinde,ılımlı İslam ve şimdilik tedrici demokrasi ile belki biraz da coğrafi olarak küçülerek, insan hakları,demokrasi,ifade özgürlüğü amaçlı zor yolda yürüyeceğiz ve de Dünya' da en çok insanlarının özgür oldugu topluluk olan AB' ye katılacağız. Katılmadan da muhassır medeniyetler seviyesinde olacağız. Bunun siyasi iradesi ise küçümsemeyin ama halk.

 

Halk, dinci referanslı parti AKP' yi çoğunlukla istedi. Bu çoğunluk reel yani gerçek değil, ancak bu çoğunluk ülkenin yarısı desek abartmayız. Bu taban, bağımsız üretim istemiyor. Bu nedenle tüm kamu kuruluşları yabancılara,yerli tacir ortaklı yabancılara satıldı. Özel sektörün de devlerin tümüyle degilse önemli işletmeleri yabancılara satıldı. Yani çok tanıdık Türkçe isimli, çok satan ürünler artık yabancıların. Corona bu cılız ekonomiye tüy dikti. Tacirlik daha da çok iş yapanların aklına yattı. Tacirlerce seçilmiş siyasi irade, Şam' da namaz kiılacagım derken Suriye' nin bize girmesi ile girdiği ekonomik zorluktan kurtulamıyor. Battıkca batarken bir de Corona virüsü ile iyice ekonomisi çöktü. Satacak.birsey de kalmadı. Başta altın olmak üzere düşük kar ortaklığı ile doğamızı yok eden madenciliğe sarınıldı. İnşaat sektörü durdu, tacirler iflasta. Ucuz arsa üretilmesi lazım inşaatlar için. Kürt kökenli iş adamlari da bu arsalarda inşaası yapılacak konutlardan arta kalan yerlere teşvik ile yaptıracağı otelleri, yine teşvik ile işletiyor gözüküp, parayı cebe indirip,bırakıp gidecek. Bunu iktidarda dahil herkes biliyor. Dinci iktidar, yukarda kendini ekonominin yıkacağını da bildiğinden son ekonomik çaresi olan inşaat için Kürt işadamlarının PKK' nın ateşin çocuklarına ormanları yaktırmasına, HES vurgunu da bittiğinden, altın madenlerine oldugu gibi göz yumuyor. Döviz, altın bu sıkışmış ekonomi de zirve de. Bunu da kontrol etmesi lazım iktidarin, tacirleri de mutlu etmesi,mutluluğunu sürdürmesi gerekiyor.

 

Peki döviz ve altını nasıl frenler?

 

Dikta, bu tür ülkelerin ayağa kalkması için bir faktör de bizde ki din, Kore,Çin ve Japonya,Rusya' da ki gibi gibi değil. Atatürk bu ülkenin özgürleşmesi için zorlu bir yönetim gösterdi,ancak kesintiye uğradı. Bu devrimci gelecek için de ilkeselolarak devrimi önerdi. Devrimler ise en az dinler kadar zorlayıcıdır, diktadır. Ben ise gelişmek icin eşitlik olmadan özgürlük olamayacağı gerçeği ile sosyalist devrimi öneririm, ki bu ülkenin diğer yarısı da, özgürlüğü öncelik gören Atatürkçüler de dahil, gelişim ve değişim için devrimden yanadır.

 

Gelelim karikatür dergisine... Özgürlük isteyenler şunu bilmeli ki, özgür beyin olması için ifade özgürlüğü olmalı. Bunun önünde hiçbir ideoloji ,din, tanrı durmamalı. Bu nedenle Japonya,Çin,Kore bile çok konuda Rusya' dan ileri. Günümüzde eski sol arkadaşlar tacirliğe geçtiklerinden olsa gerek,değerlerle catışmadan ve eleştirmeden kaçınmakta,ifade özgürlüğünü savunmamakta. Oysa Fransız dergi bir zamanların Gırgır dergisi gibi kendi yağıyla kavrulan, bu nedenle de eleştirmekten kaçınmayan dergi. Her şey onlarca karikatürize edilebilir. Sınır tanımıyorlar bu konuda. Bunun bedeli bombalanmak veya öldürülmek, korkuları yok. İsa, bu dünya görüşü için eleştirilebilir,alay edilip, dalga geçilebilir. Musa' da bir, onlarca öteki de... Olması gereken bu mu? Sadece dinler arası da değil, inanmayanlar içinde gecerli olan saygı...

 

Saygı yoksa, sevgiyi nasıl ve niye bekleriz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI