Bugun...


Sebahattin Yılmaz


facebook-paylasNEMFOMANİ...
Tarih: 01-10-2019 13:54:00 Güncelleme: 01-10-2019 13:54:00


Sosyal Medya da bazı içinde “Orospu” sözcüğü geçen yorumlara kadın dünyası veya feminizmi destekleyen erkeklerce  tepki gösteriliyor. “Orospu” sözcüğü toplumun birden fazla erkeklerle aynı süreç içinde birlikte olan kadınlara yönelik ürettiği  söylenen bir sözcük.   Sözcüğün etimolojik kökeni önemli değil ancak Arapça kökenli "fahişe" sözcüğü bu sözcüğü karşılamamakta. Fahişe,para karşılığı erkeklerle birlikte olan kadına verilen isim. Oysa "orospu" sözcüğü paralı veya parasız erkeklerle birlikte olmayı isteyerek yapan kadın anlamında. Ancak bu sözcük, sözünde durmayan erkeklere de yönelik de söylenebiliyor.  O halde bu sözcüğün orijini cinsiyetsiz, birden fazla karşı cinsle ilişki kurmaktan çok, yerinde, sözümde duramayan, dik duramayan her kişiye yönelik üretilmiş bir sözcük. Ancak şu gerçek ki daha çok kadının durumunu nitelemek için kullanıldığı bir gerçek.

 

Bu halk arasında ara ara  kadını aşağılama ama daha çok bir niteleme, hatta  bazense kadının  eşsiz olduğunu belirtmek için övgü amaçlı olarak kullanılagelen bu sözcüğü belki bilimsel bir sözcük biraz daha yakın. Elinde olmadan , sadece cinsel arzusuyla birden fazla erkekle birlikte olan kadın hastalığı. Bu hastalık psikolojik olabildiği gibi biyolojik,fizyolojik de olabilmekte. Nemfomani adı.  Bu hastalık da diğer hastalıklar gibi tedavi edilebildiği gibi, edilemeyebiliyor da. Özellikle bir türlü giderilemeyen istek duyanlarla, kendisinde  bir veya birden çok  eksiklik duyanlarda, her şeye sahip olmak isteyenlerde. 

 

Peki bu kadın hastalığı mı sadece? Birden fazla kadınla ilişki kuran da aynı.  Bunun da adı var.  "Satiriasis", bu hastalık da aynı  nedenlerle oluyor. O halde orospu özlü bir sözcük. Erkekleri de kapsıyor.

 

Erkeklerin o övündükleri erkek kimliklerini asıl ifade eden davranış ne?  Çok değil 1980’lere kadar, bu davranış belirgin , saygındı. Erkek gibi kadın sözcüğü ile anlatılmak istenen de bu davranıştı. Dik durmak,onurlu olmak. Sözünde durmak, karşı cinse saygılı olmak, yanında durmak, güç vermek, gerektiğinde yada istendiğinde korumak, gerektiğinde canını ortaya koyacak kadar fedakar olmak. Güce karşı koyarlar, paraya değer vermezler, arkadaşlığa, dostluğa değer verirler, arkadaş ve dostlarının değerlerini kendi değerleri sayarlardı. Arkadaşı satmak bağışlanacak bir davranış değildi. Tersi olan yok muydu? Vardı ama az sayıdaydı, parmakla gösterilir, toplumca dışlanırdı. Hele arkadaşının aşkına asılmak hiç bağışlanmazdı. Çocuk tacizcisi , kadın veya çocuk  tecavüzcüsü en ağır şekilde cezalandırılırdı. 

 

Peki 1980 yılı sonrasında ne oldu da erkekler de orospu oldular. Davranışları değişti. Değiştiren neydi? İdolleri. Bunlar gündelik yaşamında çok sayıda kadınla beraber olan, ancak kadını koruyamayan, döven, hatta  şiddet uygulayıp, döven,yaralayıp, öldüren, kadına şantaj yapan, hem cinslerine de saldırgan olan, çocuk ve kadınları taciz eden,bununla övünen, para için herkese eğilen, güçlünün  yanında olan, zayıfı horlayan, arkadaşlığa, dostluğa önem vermeyen, arkadaşının değerlerine saldıran, arkadaşına ihanet  eden, arkadaşının eşine göz koyan, paraya tapam kişilerdi. Kadın veya erkek aynı davranışı gösterenlerin çok oldugu bu dönemde orospu sözcüğü anlam değiştirdi ve bu tür davranış gösteren herkesi anlatır hale getirdi.

 

Bular sürekli  yalan da söylerler. Olmayan şeyleri de söylerler. Söylediklerinin de ardında durmazlar, gerçekleri değiştirmek isterler kendi istikametlerinde. Aslına belli yönleri de yoktur, her an ,her şey olabilirler ve yapabilirler. Dinleri,imanları var görünürler ama özünde o da yoktur. İşte  bunlardır “OROSPU “ olanlar.    

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • PİŞMİŞ KELLE
  PİŞMİŞ KELLE
 • MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
  MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 • ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
  ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 • DÜŞMAN KARDEŞLER
  DÜŞMAN KARDEŞLER
 • ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
  ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
 1. PİŞMİŞ KELLE
 2. MUSTAFA KEMAL AKP'LİLERİ KORKUTTU
 3. ETHEM SARISÜLÜK VURULDUĞU YERDE ANILDI
 4. DÜŞMAN KARDEŞLER
 5. ATDAN DÜŞTÜ,CUMHURBAŞKANI OLDU
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
  resim yok
 • ATATÜRK
  resim yok
 • Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
  resim yok
 • ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
  resim yok
 • Harmandalı
  resim yok
 • oku.net
  resim yok
 1. KILIÇDAROĞLU "KORONA..."
 2. ATATÜRK
 3. Türkiye-Almanya Turgay Şeren anısına
 4. ORDU'DA SOKAĞIN DİLİ
 5. Harmandalı
 6. oku.net
VİDEO GALERİ
YUKARI